Chcecie wiedzieć dlaczego zdarza mi się usuwać znienacka znajomych z Facebooka? Albo kasować numer telefonu i udawać później, że numer nie należy do mnie? Chcecie wiedzieć dlaczego w jednej chwili jestem miła, uprzejma, w ogóle idealna bratnia dusza, a w drugiej sekundzie: “Sorry złotko, ale nie chce mi się już z Tobą więcej rozmawiać”?

Chcecie wiedzieć, dlaczego nie wierzę w dozgonne przyjaźnie, nie przywiązuję się do ludzi? Dlaczego nie ufam tym, którzy gorąco i płomiennie deklarują

Nie zawiodę Cię”,

Obiecuję Ci”,

Możesz zawsze na mnie liczyć”?

Dlaczego nie ufam tym, którzy oczekują czegokolwiek od naszej relacji?

Chcecie wiedzieć, dlaczego jestem paradoksalnie i ciepła i zimna?

Odpowiedź jest jedna –

 

SZACUNEK.

 

W każdą stronę. 360 stopni dookoła tego słowa.

Tak, ludzi warunkuję poprzez ich zachowanie wobec innych ludzi, ich stosunek do siebie samych, poprzez sposób odnoszenia się do otoczenia, zachowywania się w określonych sytuacjach, reagowania na niespodziewane zbiegi okoliczności. Selekcjonuję poprzez ich stosunek do lojalności. To wszystko świadczy o tym, jaki naprawdę jesteś. Nie obchodzi mnie to, w jaki sposób siebie opisujesz, jakich górnolotnych słów używasz, czy jesteś dresiarzem, czy żyjesz w związku bigamicznym, wszystko i tak wychodzi na jaw niespodziewanie, niezależnie od Ciebie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że kompletnie nie masz kontroli nad swoim zachowaniem wobec otoczenia. Tak tylko Ci się wydaje, że panujesz nad sobą.

Może i jestem głucha, nie usłyszę niektórych komentarzy rzuconych w przelocie, nie wychwycę wszystkich rozmów przy stole, no to co? Wyczulony zmysł obserwacji, czytanie między wierszami oraz intuicyjna analiza mowy ciała zrobiły ze mnie całkiem niezłego eksperta.

Nawet jeśli pewne osoby nie są mi bliskie w żaden sposób, mają swoje życia, swoje grono znajomych, to mam pewność, że jak przyjdzie co do czego, mogę zawsze na nich polegać. Jeszcze się nie zawiodłam. A nawet jeśli mi odmówią pomocy, to nie obrażę się, no jejku, pójdę do kogoś innego.

Nie zranisz mnie, bo ja niczego nie oczekuję od naszej relacji. Zmieniam się, moje potrzeby się zmieniają, żyję w ciągłym ruchu, potrzebuję nowych wyzwań, nowych doznań, co chwila. Nie oczekuj zatem ode mnie, że skoro byłam wczoraj dla Ciebie, to jutro też będę. Mogę być i za kilka lat znów, zresztą zawsze mogę być. Tylko najpierw zasłuż na lojalność, zasłuż na innych, zasłuż na szacunek. A wtedy Cię docenię. Może.

Dlatego nie wierzę w przyjaźnie, nie wierzę w długofalowe związki. Większość z nas jest “na chwilę”. Lojalnym być? Honor? Co to? Słowa te straciły na wartości chyba już w średniowieczu. Niektórzy nie mają z tym problemów, znam takich, mam takich koło siebie. Cenię ich bardzo, ale przyjaciółmi ich nazywać? Co to za etykietka? Przytłaczająca straszliwie. Szufladkuje nas. Zobowiązuje, przymusza do akceptowania pewnych wartości, z którymi możesz się zgodzić dziś, ale jutro? Znasz siebie na tyle, że będziesz wierny swoim ideałom za kilkanaście lat? Przyjaźń stwarza niewidzialne, krępujące łańcuchy. A już przeginacie całkiem, kiedy kogoś nazywacie “najlepszym przyjacielem”. Chętnie poznam Twojego “najgorszego przyjaciela” lub “lepszą przyjaciółkę”. Ja bardzo nie lubię, jak ktoś, kogo ledwie znam od paru tygodni, uważa mnie za „najlepszą przyjaciółkę”. Cała się wtedy w środku srożę.

Musi taka osoba wiedzieć wszystko o Tobie? Nie musi. Przyjaźń to słowo względne, ma wielorakie znaczenie, ściśle indywidualne, i wbrew pozorom, ma bardzo mało wspólnego z bratnią duszą. Każdy inaczej je pojmuje. Grunt to znaleźć i dopasować się do kogoś, kto pojęcie te pojmuje podobnie jak Ty.

Żyję tu i teraz, jutro mogę wyjechać na Filipiny, a tam z internetami cienko, Ty możesz przeprowadzić się do Los Angeles. I co wtedy? Będziesz płakać za mną? Naprawdę? Jakie to miłe.

Gówno prawda. Nie będziesz płakać za mną, jako Anetą. Będziesz płakać za utraconym uczuciem, za potrzebami, które zaspokajałam, a które bezpowrotnie poszły się bujać. Będziesz płakać za niespełnionymi oczekiwaniami względem mnie. To już nie mój problem. Wszystko siedzi w Twojej głowie. Nie ja zakładałam dobrowolnie łańcuchy przywiązania i wygórowanych oczekiwań. Każdy z nas ma wolną wolę i prawo do bycia egoistą, by walczyć o swoje lepsze życie. W każdej minucie, każdego dnia. Nie mam zamiaru przepraszać, że nie spełniłam Twoich oczekiwań. Ja niczego od Ciebie nie chciałam i nie chcę. Dla mnie ważne tylko byleby dało się z Tobą pogadać. Akceptuję i szanuję Ciebie takim, jakim jesteś. I tyle. Jesteś miły i uczciwy wobec mnie, to ja też. Fałsz wyczuję, nawet nie wiesz kiedy.

Nigdy nikomu niczego nie obiecuję, możesz rzucać we mnie kwiecistymi pretensjami, nie ruszy mnie to, przeczekam Twoje emocje. To już wyłącznie Twoja wewnętrzna walka z Twoimi potrzebami, oczekiwaniami. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Sorry.

 

Słowa nie są wieczne. Myśli nie są wieczne. Ludzie przychodzą i odchodzą. Nasze potrzeby się zmieniają.

 

Zrozumcie to w końcu, przestańcie tracić czas na bezpodstawne deklaracje, nie wiecie co będzie z Wami jutro, za milion lat. No weźcie, wyluzujcie, więcej dystansu do życia. Nie warto się szarpać i rwać włosy tylko dlatego, że ktoś obiecał Ci gruszki na wierzbie.

Zwracam też wielką uwagę na to, w jaki sposób wypowiadacie się o innych na portalach społecznościowych, w codziennych rozmowach. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy coś poszło nie po Waszej myśli. Jejku, ile epitetów leci. Bezpodstawnych, krzywdzących epitetów. Co z tego, że nie znacie całej sytuacji, nie wiecie jak jest naprawdę, co dzieje się w domu danej osoby? Ślepo ufacie mediom, psiapsiółkom i babciom z okien na osiedlu.

Koleżanka w pracy ryczy non stop, bo ma problemy ze swoim facetem? Ojej, co za skurwiel pojebany, nie wart Ciebie, zapomnij o nim, poszukaj innego.

Lekarz nie chciał wystawić skierowania do szpitala? Nie daje to Wam prawa, by wyzywać go od jebanych chujów.

Szefowa nie dała urlopu? Co za pierdolona suka. A pięć minut później widzę oczka maślane skierowane do niej: “Puścisz mnie do domuuuuuu?”.

Górnik Zabrze przegrał z ŁKS Łódź? Niech Górnik ssie nasze jebane kutasy.

Duda został prezydentem? Co za popierdolony antyklerykał, do gazowni z nim. A w prywatnej wiadomości od tej osoby: “Anetko, co chciałabyś bym dla Ciebie zrobił?

Najbardziej boli, kiedy bliska Ci osoba oczernia drugą bliską Ci osobę, nie próbując nawet zrozumieć rzeczywistych motywów. Bez żalu wykreśliłam wieloletnią znajomość z jedną kumpelką: „Jak on mógł Ci to zrobić? Debil mózgu posranego nie ma czy co? Gnojek pojebany nie widzi, że cierpisz, żeś chora?„*

 

Hipokryzja to nie szacunek.

 

Nie masz szacunku do konkretnych osób, ale by zachować dobre imię najlepszego kumpla to skoczysz w ogień – to jest hipokryzja. Szacunek ma bezwględnie jedno znaczenie. Nie masz go do ledwie jednej osoby to jaką mam pewność, że kiedyś zmienisz zdanie o mnie i obrzucisz mięsem? Nie obchodzi mnie to jak mnie oceniasz, kiedy jesteśmy sami, obchodzi mnie Twój stosunek do mnie, kiedy mnie nie ma koło Ciebie. I potem się nie dziw, że zwykłego “Cześć” do Ciebie nie chce mi się już mówić. I usuwam ze znajomych na Facebooku zostawiając Cię wprost niemożebnie zdumionego.

Ależ ja mam prawo do własnej opinii!!

Owszem, jesteś człowiekiem, masz prawo do błędów, do emocji, do rzucania słów na wiatr, okej, ale takimi zabawkami możesz się bawić z kimś innym, nie ze mną. Ja potrzebuję ludzi “z jajami”, ludzi pewnych siebie, którzy wiedzą czego chcą i dadzą radę w życiu. Ludzi, którzy nieustannie inspirują, pozytywnie motywują, którzy nie boją się innych. Ludzi, którzy nie smarują innych epitetami i nie zwalają swoje „bo nie wyszło” na boziduchawinne ofiary. Ludzi, którzy są całymi owocami pomarańczy, a nie jakimiś tam niekompletnymi, niedokończonymi połówkami tego owocu. Rąbnie taka połówka o glebę i weź, wstań sam…

I wiecie co jeszcze doceniam bardzo, bardzo, bardzo, ale niezmiernie rzadko to słyszę lub czytam?

 

Słowo “dziękuję”.

 

Żadne tam “dzięki”, “dzx” lub “dzienks”. To ma być “DZIĘKUJĘ„. Od A do Z. Szczere, a nie na odwal, bo tak wypada. Suchą grzeczność to sobie zostaw do szkółki teatralnej.

Poczucie wdzięczności to bardzo ważny czynnik szacunku. W tym słowie przekazujesz informację, że doceniłeś starania drugiej osoby, doceniłeś jej obecność, wszelkiego rodzaju pomoc z jej strony, przekazaną wiedzę.

Porażająca większość z Was boi się tego słowa, niemal jak ognia. Nie wiecie jak zareagować jak to usłyszycie – rumienicie się, zbywacie ręką “Ależ nie ma sprawy”, “Głupol z Ciebie”, “Weź, przestań”. A kiedy przychodzi do sytuacji, w której WYPADA podziękować, to jesteście bardzo dobrzy w alternatywnych zamiennikach – “Super!”, “Świetnie!”, “Jesteś cudowny!”, “Wiedziałam, że mogę na Tobie polegać”, itd.

Nie umiesz dziękować, nie zasługujesz na najlepsze rzeczy w Twoim życiu, masz pretensje, narzekasz i w efekcie masz spaprane życie. Widzisz, koło się nakręca, bo sam go nakręcasz. Być wdzięcznym to szanować życie, innych, siebie. Wszystko, co wysyłasz w świat – wraca do Ciebie. A potem wielkie halo, oburzenie, że za Twoimi plecami ochrzaniają Ciebie lub Twoją Mamusię całkiem bezpodstawnie.

Im więcej dziękujesz sobie i innym za cokolwiek w Twoim życiu – tym więcej od innych i od życia dostaniesz. Ja Ci to gwarantuję. Z ręką na sercu.

 

*oparte na prawdziwych wydarzeniach

 

EDIT styczeń 2018: Powyższa notka została napisana w roku 2015. Od tego czasu zmieniło się we mnie samej bardzo dużo – spokorniałam, odpuściłam, przestałam się czepiać, wyolbrzymiać oczekiwania mojego ego. Na tym polega wzrastanie, uczenie się, iście do przodu. Jedno się nie zmienia – im bardziej jesteś wdzięczny i uważny na swoje reakcje, odczucia tym szybciej rośniesz w środku a ludzie wokół Ciebie sami się klarują, odpadają, przychodzą i odchodzą.